Tavşan Yemi

Boyutlar

750 gr
TAVŞANLAR HAKKINDA

Tavşanlar crepuscular canlılardır, yani en aktif oldukları süre günbatımı ve gündoğumu arasındaki ışıksız zamandır. Gündüzleri uyurlar ve günbatımı sonrası aktifleşirler. Bu dönemde ise en çok yapmayı sevdikleri şey kazmak ve kemirmektir. Doğal ömürleri 4-9 yıl arasında değişir. Kısırlaştırılabilirler. Tavşanlar sosyal hayvanlardır ve yalnız kalırlarsa depresyona girebilirler. Doğal olarak temiz hayvanlar olan tavşanlar tuvalet eğitimi alabilirler. Kesinlikle otoburdurlar.

GENEL BAKIM

Evde yaşayacak evcil tavşanların yaşam alanlarının uygunluğu beraber yaşam için ön koşuldur. Tavşanların yaşam alanları için gereken özellikler aşağıdadır.
  • Tavşanların kendilerine ait geniş bir odası, alanı ya da kafesi olmalıdır.
  • Sıcaklık 10-24 derece arasında olmalıdır.
  • Temiz içme suyu, bol saman ve kuru otu olmalıdır.
  • Tuvaletinin temiz olması, boyasız tuvalet kağıdının her gün değiştirilmesi şarttır.
  • Tavşanlar temiz hayvanlardır. Yaşam alanları haftanın belli günlerinde düzenli olarak temizlenmelidir.
  • Kemirebileceği ve içine girip saklanabileceği ya da kazabileceği oyuncakları bulunmalıdır.
  • Tavşan ile her gün zaman geçirmek, kafes veya odası dışında koşup gezerek günlük sporunu yapmasını sağlamak sağlığı açısından önemlidir.
  • Sessiz, sakin, gürültüden uzak bir yaşam alanı olmalıdır.
  • İki-üç ayda bir veterinere götürüp kontrol ettirilmelidir.


BESLENME

Champion Tavşan Yemi tavşanınız için kolay sindirilebilir, ekstra vitaminli , doğal bitkisel içerikli komple bir besindir. Tavşanlar genelde Champion kuru yem, yeşillik ve ot ile beslenirler. Sınırsız saman, kuru otları ve her zaman temiz içme suları yaşam alanlarında olmaldır.

TAVŞAN YEMİ MİKSİ %
Yonca Pellet 45,0
Tahıl Pellet 18,0
Buğday 9,0
Arpa 9,0
Mısır 9,0
Keçi Boynuzu 4,5
Buğday Patlağı 1,8
Çizgili Ayçekirdeği 1,0
Siyah Ayçekirdeği 0,9
Yulaf 0,9
Yulaf Ezme 0,9


BESLEME ŞEKLİ
Tavşanın Cinsi Tavşanın Ağırlığı Günlük Miktar
Cüce Tavşan > 4 kg. 45-85 gr.
Orta Boy Tavşan 4-8 kg. 85-100 gr.
Büyük Boy Tavşan 8-12 kg. 125-335 gr.


TUVALET EĞİTİMİ

Tavşanlar yaratılış itibariyle temiz hayvanlardır. Tuvalet alışkanlığı geliştirmesi çok kolaydır çünkü tuvalet olarak hep aynı yeri tercih ederler. Bu içgüdüsel bir harekettir ve tuvalet yaptıkları yeri güvendikleri ve düşmanların onları çiş kokularından bulamayacağı bir yer olarak algılarlar. Eve ilk defa gelen tavşan nereye tuvaletini yapmak istediğine kendi karar verecek ve size bunu gösterecektir. Kutusunu buraya yerleştirince kendiliğinden kutuyu kullanmaya başlayacaktır. Bundan sonra yukarıda bulunan tavsiyelere uyarak tuvalet işini kolay bir şekilde halledebilirsiniz. Alıştıktan sonra tuvaletinin yeri asla değişmemelidir.
Eğer arada ufak kazalar olursa sakın kızıp bağırmayın ve hemen temizleyin. Eğer lekeyi hemen silip kokuyu yok etmezseniz o noktaya tekrar tuvaletini yapabilir.